רחל ארליך

רחל ארליך

עקומת התמורה במצפה עמל: העלות החלופית של חזרה ללימודים

גלגל אופניים חלוד

— מהן העלויות החלופיות שלך ללימודים בתכנית למדיניות ציבורית?(יום ששי, חמש וחצי בבוקר, תרגיל ביסודות הכלכלה. שאלה ראשונה)

משוואת ישר היא y=a+bx, הזכיר לנו המרצה בשיעור הראשון, ואני נדהמתי ונדאגתי כשגיליתי שממש הייתי צריכה לחשוב על רגע כדי להיזכר ולהבין.

ממש בימים אלה חוגג התואר השני שלי בר מצווה.

אי אז בעת העתיקה סיימתי שנת שבתון ותזה על פריון של נשים דתיות בישראל וחשבתי שהשלב הבא יהיה תואר שלישי בדמוגרפיה של יהדות זמננו. החיים, מתברר, חשבו אחרת. הם לא אמרו כלום, כמובן; החיים לא נוהגים לפטפט. רק דאגו לשים לפני את הקמת אולפנת טליה למחוננות ולמצטיינות והרשו לי לבחור שלא להצטרף.

אני לא מבין מה יצא לך מלקבל משכורת נמוכה יותר עבור אותה עבודה,

אמר המנהל שלי כשביקשתי להפחית יום עבודה אחד כדי לצאת ללימודים. אין לי זמן לנשום, אמרתי לו, אני לא מצליחה לעצור וללמוד כלום. לא מספיקה אפילו לפתוח מאמרים שמעניינים אותי. השיחה הסתיימה עם מאמר מעניין שנחת לי במייל. "מקווה שתמצאי זמן לקרוא, כי בטח תמצאי דרך לכתוב עליו בבלוג", כתב לי. כמובן שמצאתי. אבל כשפתחתי את המאמר בכרטיסיה אחת דאגתי לפתוח בשניה טופס רישום ללימודים.

הבנות שלי אוהבות ללמוד, אמרה לי חברה השבוע.

בהצלחה בשיגעון, לא מבינה למה את עושה את זה לעצמכם, כתבה לי חברה אחרת שכתבתי לה שמצטערת, אין לי זמן, חזרתי ללמוד.

את לא חושבת שהשקעה במחוננים באה על חשבון דברים אחרים? – שאל אותי אחד המראיינים לתואר במדיניות ציבורית באוניברסיטה שלא בחרתי בה בסוף. אני לא מכירה השקעה ש*לא* באה על חשבון דברים אחרים, עניתי. הראיון הסתיים ואני שאלתי את עצמי מהו תג המחיר של הלימודים האלה שאני כל כך רוצה להתחיל. לא דמיינתי שזו תהיה השאלה הראשונה של התרגיל הראשון מהשיעור הראשון של התואר.

העלות החלופית שלי ללימודי מדיניות ציבורית

אז יש תג מחיר של כתיבה. כי יהיו פחות פוסטים בבלוג שלי השנה, זה ברור. ויש השתלמויות והרצאות שנאלצתי לסרב להן כי לא יהיה לי זמן. והיו לא מעט כאלה. ויציאה לקפה זוגי או בישולים בנחת ולפעמים אירועים בימי ששי בבוקר, כי יש לימודים (בזום. תודה לך, קורונה, שחסכת לי שעתיים וחצי על הכביש).~~~– במצפה פרי עמל שבגליל, מתגוררות שתי חלוצות – ציפורה ומלכה. (יום ששי, שש ורבע בבוקר, תרגיל ביסודות הכלכלה. שאלה שניה)

פורסם בפייסבוק, 15.10.21.

בתמונה – העלות החלופית הכי מרעישה: שמן מכונות. מסתבר שהמתימטיקה שלי העלתה חלודה.

2 תגובות

  1. תודה, נירית!
    הסתיים סמסטר ראשון, ואני מרגישה שהאינטרדיסציפילנריות מרתקת – אבל יש בה גם משהו שטחי. ודווקא הכלכלה מוצאת חן בעיני מאד, עם כל האתגר שבה. אני מרגישה שהיא פחות אינטואיטיבית לי מתחומים אחרים, מצריכה יותר מאמץ ולמידה, ובשל כך מובילה לחשיבה מעמיקה ורחבה יותר.

  2. בהצלחה! התואר במדיניות ציבורית מרתק והאינטרדיסיפלינריות שבו מאוד מדברת למחוננים בעיני. ובכלל היכולת לשלב בין הסתכלות המקרו והמיקרו ובין התאוריה לפרקטיקה של החיים ולהשליך מתחום מדיניות אחד לאחר היו בעיני כר פורה להתפתחות אישית ומקצועית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן